Csíráztassunk otthon!
Nem kell, hogy kertészek legyünk ahhoz, hogy otthonunkban belefogjunk a csíráztatásba. Fontos azonban, hogy mindig vegyszermentes, lehetőleg biomagokat használjunk hozzá, amelyek többek között bioboltokban is beszerezhetőek.
A csíráztatandó magvakat átmossuk, majd 12-24 órán keresztül áztatjuk, világos, meleg helyen. Ezt követően két lehetőség körül választhatunk: vékony réteg földbe ültetjük, vagy egy tiszta textildarabon csíráztatunk.
Kaphatóak speciális csíráztató edények, amelyek közös jellemzője, hogy laposak, többségük agyagból készül, de vannak műanyagok, illetve bevethető a célra az üres tojástartó doboz egy befőttesüveg teteje is, amibe gézlapot vagy kis textildarabot terítünk.
Ha földbe ültetünk
Az áztatott, majd lemosott magokat vékony réteg földbe ültetjük. Naponta kétszer meg kell locsolni (spriccelni), erre a legalkalmasabbak a szórófejjel ellátott flakonok, hiszen segítségükkel éppen csak nedvesítjük a földet.
A földből a 4-6. napon törnek elő a friss zöld csírák. Meg kell várni, hogy 3-4 cm magasak legyenek (3-4 naposak és a legértékesebbek), és ekkor lehet leszedni őket. Mindig csak annyit csíráztassunk, amennyi valós szükségletünket fedezi, mert bár hűtőben még egy hétig elállnak a csírák, azonban napról napra sokat veszítenek tápértékükből.
Ha textildarabot használunk
A földes megoldáshoz képest annyi a különbség, hogy itt nap mint nap le kell öblíteni a magokat, majd ismét egy száraz textilre kiteríteni, hogy ne penészedjenek meg a magocskák. Időben talán ez kicsit gyorsabb megoldás, hiszen itt nem kell áttörniük a kikelő növényeknek a földet.
Fogyasztásuk
Vannak nyersen fogyasztandó csírák, ezek a gabonák, az olajos magvak és a fűfélék, fűszerek, gyógynövények csírái. Ha hüvelyes növény (pl. a zöldborsó, csicseriborsó, szójabab csírái) magját csíráztatjuk, figyeljünk oda, hogy fogyasztás előtt hőkezelésnek vessük alá, így nem maradnak benne mérgező fehérjék. Nyersen szendvicsekbe, salátákba, zöldséglevekbe, turmixokba, krémekbe tehetjük. Nagyon kellemes ízük van, a retekcsíra és a póréhagyma csírája nagyon hangsúlyosan hozza a kifejlett zöldség ízét, így szendvicsekben tökéletesen helyettesíthető a zöldségféle a csírával. Akinek nincs kedve házilag csíráztatni, a nagyobb élelmiszerboltok hűtőpultjaiban már nagy számban találhat különféle csírákat.
Búzacsíra
A- és C-vitamin-tartalma magas. A benne lévő klorofill egyensúlyban tartja a vérnyomást, tisztítja a májat, elősegíti a vércukor szinten tartását, segíti a rossz emésztést, növeli a radioaktív sugárzás elleni védelmet. Gyulladásgátló, baktériumölő hatású, hurutoldó, és erősíti az idegrendszert.
Retekcsíra
Természetes antibiotikum. A bélflóra szereti a retek anyagait, rothadásgátló és antiszeptikus hatású. Hatásos vizelethajtó. Húgyvezeték-, húgyhólyag-, vese- és májtisztító. Magas a foszfáttartalma, ezáltal tisztítja a bőrt, elmulasztja a pattanásokat.
Napraforgócsíra
Jelentős vitamintartalma van (C-, D-, E-, A-, B-vitamin), illetve bőséges ásványianyag-tartalma is. Tisztító, méregtelenítő, vízhajtó, regeneráló hatású. Rosttartalma igen magas, ez az egészséges bélflórát táplálja.
Zsázsacsíra
C-, E-, A-vitamint és ß-karotint tartalmaz. A szívinfarktus, illetve ennek kockázata jelentősen csökkenthető rendszeres zsázsacsíra-fogyasztással. Vizelethajtó, egyben vérnyomáscsökkentő is. Gyulladáscsökkentő hatása van, és segít a mellrák és a vastagbéltrák megelőzésében.
Lucernacsíra
Az egyik legértékesebb csíra. A-, C-, B-, B12-, D-, E-, K-vitaminban gazdag. Olyan ásványi sókat tartalmaz, amelyek lúgosítják a vért - fogyasztása a candidafertőzésben szenvedőknek ajánlott. Rostja lelöki a koleszterinlerakódásokat az erek faláról, szaponintartalma feloldja azokat.
Rendelkezik még vércukorszint-csökkentő, vérhígító és vérzéscsökkentő hatással. Nekünk nőknek minden életkorban igen hasznos, hiszen segít a mellrák kialakulásának megelőzésében, elviselhetővé teszi a változókor kellemetlen tüneteit, szoptatós anyáknál pedig serkenti a tejelválasztást.
Görögszénacsíra
Lecitint tartalmaz, ami serkenti és regenerálja az idegsejtek működését, javítja az emlékezést. Tisztítja a nyirokcsomókat, csökkenti a fehérvérsejt-túlképződést, leköti a gyomorsavat, erős antioxidáns, és segíti az emésztést is. Karcsúsít, mert tisztítja a szervezetet, és bontja a zsírt.
Káposztarepce-csíra
Magas omega-3 és omega-6 tartalma van, ami a szív és érrendszeri betegségek elleni harcban kiválóan alkalmazható, főleg, hogy a koszorúerek meszesedését is gátolja. Javítja a bőr vízháztartását, segíti a kollagén termelődését, ezáltal a bőr rugalmasabbá válik.
Könnyen belátható, milyen remek hatásai vannak a csíráknak, fogyasszunk hát belőlük bőségesen, hogy a szerveztünk is kicsattanó egészségben ünnepelhesse a tavasz beköszöntöttét!